X
Merzifon Belediyesi

“ Yolların ve Kültürlerin Kesiştiği Şehir ”
MERZİFON

Bağlantıları atla

Cenaze Hizmetleri

ZOR GÜNLERİNDE VATANDAŞLARIMIZIN YANINDAYIZ

Cenaze hizmetleri haftanın 7 günü 24 saat alo 188 cenaze hattından cenazesi olan ailelere destek oluyor. Merzifon Belediyesi cenazelerin yıkanması,kefenlenmesi ve cenazenin naklini ücretsiz olarak sunmaktadır. Merzifon Belediyesi cenaze yakınlarına otobüs ve pide hizmetlerini de sunmaktadır.

Merzifon Belediyesi cenaze hizmetleri kapsamında cenaze nakil araçları ile cenazelerin şehirlerarası tüm köy ve kasabalara ve şehir içi sevk ve idaresini ücretsiz olarak gerçekleştirmektedir ve Merzifonlu hemşehrilerimiz tarafından takdir topluyor.

Ayrıca vatandaşlarımızın en zor günlerinde yanlarında yer almaya gayret gösteriyoruz. Bu bağlamda ilçemize defni gerçekleştirilen cenazelerimizin mezar başlıklarının yapımı, çevresinin güzelleştirilmesi ve çiçek dikimi belediyemizce yapılmaktadır.

Cenaze evlerine günübirlik taziye ziyareti ve son 5 yıl içerisinde vefat edenlerin senesi devrinde takipleri yapılıp evlerine taziye ziyareti uygulaması başlatılmıştır.

Mezarlığımızın girişinde sol tarafta bulunan mezarlık bilgi sisteminden mezarlığımıza ziyarete gelen kişiler cenazelerinin yattığı ada ve parsellerini ad ve soyadını girerek bilgi sisteminden çıktı alarak mezar yerlerini rahatlıkla bulmalarına imkan sağlanmıştır.

İbadethanelerimizin şadırvan ve tuvaletlerin temizlik ve dezenfektanları düzenli bir şekilde yapılmaktadır.

Cenaze evde vefat etmiş ise Toplum Sağlığı merkezi aranarak ( 0358 513 10 92) tabip istenir. Tabip gelip ölüm belgesi düzenledikten sonra cenaze evden alınır. Hastanede vefatta hastane, adli tıp olaylarında ise Adli tıp doktoru ölüm belgesi düzenler. Detaylı bilgi almak için 444 8 005 Destek hattımızdan bilgi alabilirsiniz.

Ölüm belgesiyle Merzifon Belediyesi Cenaze İşleri Şefliğine başvurulur. Cenaze yakınlarının mezarlıkta eski yerleri var ise oraya defin yapılması sağlanır. Yeri olmayan vatandaşlarımıza istekleri doğrultusunda yeni aile parseli veya sıra mezara defin yapılması sağlanır.

Cenazeye ait tüm resmi işlemler cenazenin en yakın kan ve sıhri akrabaları tarafından takip etmesi gereken işlemler:

1-) Cenazenin nüfus kayıtlarına ölü olarak geçmesi beklenecektir.

2-) Nüfus Müdürlüğünden vukuatlı nüfus kayıt örneği alarak sulh hukuk mahkemesinden varisleri için veraset ilanı çıkartacaklardır.

3-) Veraset İlanını aldıktan sonra vergi dairesi müdürlüğüne intikal beyannamesi vereceklerdir.

4-)Ölen kişinin gayrimenkulü varsa Belediye Emlak İstimlak Müdürlüğüne değişiklik beyannamesi vereceklerdir.

5-)Maaş alıyor ise SGK Müdürlüğüne ölüm belgesi ile müracaat edeceklerdir.

1-) Cenazeler bulunduğu yerden görevli personel tarafından alınarak gasil haneye götürülmesi ve orada dini vecibelere uygun olarak (yıkanması,kefenlenmesi) ve defin edilme işlemleri  ücretsiz olarak yapılır.

2-)Merzifon Belediyesi görevli personel cenaze yakınları ile irtibat kurarak pide, ayran, araç ve başka bir istekleri olup olmadığı hakkında bilgi alabilir.

1-) Cenaze sahibi şehir mezarlığından yeni aile parseli ister ise en az 2 kişilik en çok 3 kişilik veya sıra mezar isterse ücreti mukabilinde yer tahsisi yapılır. Cenaze sahibinin maddi durumu yok ise muhtarlıktan belgelemesi karşılığında sadece sıra mezar ücreti alınmaz.

2-) Cenazenin bulunduğu yerden alınarak gasil haneye getirilmesi, cami ve mezarlığa götürülmesi, defin sırasında kullanılan mezar tuğlası ve tahtası ve gömü işlemleri ücretsiz olarak yapılmaktadır.

Nakil aracı istemek için Belediyemiz bünyesinde görev yapan birimi 0358 513 13 88 den 1172 yi bağlatarak araç talep edebilirsiniz.

Cenaze Hizmetleri Taziye Aracı
Skip to content