X
Merzifon Belediyesi

“ Yolların ve Kültürlerin Kesiştiği Şehir ”
MERZİFON

Bağlantıları atla

Başkanımız Alp Kargı, Merzifon Belediyesi Tarihinin En Yüksek Maliyetli Yatırımını İmzaladı

   Belediye Başkanımız Alp KARGI, Merzifon Belediyesi tarihinin en yüksek maliyetli yatırımı olan İçme Suyu Şebekesi ve İçme Suyu Kuyularının Yenilenmesi Projemizde İller Bankası aracılığıyla Dünya Bankası’ndan temin ettiğimiz 15 Milyon Euro değerindeki alt kredi sözleşmesini imzaladı.
   Konu hakkında açıklamada bulunan Belediye Başkanımız Alp KARGI: “Çok büyük emek sonucu ortaya çıkan bu imzanın anlamını ve önemini biliyorum. Bir ömür boyu böylesi büyük bir sorumluluğu üzerime almanın hem haklı gururunu yaşıyor hem de sorumluluğunun ciddiyetini hissediyorum. Hemşehrilerimizin hizmetlerin en iyisine layık olduklarına olan inancımla gelecek nesillere yönelik sorumluluğumuzu yerine getirmek adına bu imzayı attık.
   Bu süreçte 15 Milyon Euro’luk bir çalışmanın toplumun her kesimi tarafından sahiplenilmesi, şehrimizdeki içme suyu şebekesinin, isale hatlarının ve içme suyu depolarının yenilenmesinin 21. yüzyılın ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde olması her vatandaşımızın hakkı. Yaklaşık 50 yıllık bir şebekeyi yenilemekten bahsediyoruz. Her gün yaşamış olduğumuz arızalar, sürekli karşılaşmış olduğumuz su sıkıntısı, kayıp kaçak oranlarımızın %40’larda olması bizi bu çalışmayı yapmaya itti. Vatandaşlarımız daha önce bu çalışmanın neden yapılmadığıyla ilgili bize de sorular yöneltiyorlar. Bu çalışmanın başvuruları, incelenmesi ve işleme alınması 3,5 ile 4 yıl kadar sürdü. Hemşehrilerimizin bu süre içerisindeki sabrından dolayı teşekkür ediyorum.
En erken, yaklaşık 1 yıl içerisinde sahaya ineceğiz. Bu süreçte müşavir firmanın kim olacağı ile ilgili ihale dosyalarımızı hazırlayacağız. Peşine bu işi yapacak olan firmanın yapım işiyle ilgili dosyalarını hazırlayacağız. Bunların her birisi kuralları çok sert ve net konulmuş izlememiz gereken zorunlu bir süreç.
   Bu zor dönemde böylesi yüksek tutarlı bir krediyi İller Bankası aracılığıyla Dünya Bankası’ndan alabiliyor olmamız belediyemizin ne kadar güçlü bir yapıya sahip olduğunun en somut göstergesi. Tekrar ifade etmek gerekirse sürecin sonuna kadar hemşehrilerimizin sabırlarına ihtiyacımız var. Çünki çok meşakkatli bir çalışma. Uç uca eklendiğinde 320 kilometre olacak bir çalışmadan bahsediyoruz. Ama hiç endişe edilmesin. Bu yönetim anlayışı nasıl göreve geldiğimizde Atık Su Arıtma Tesisimizin başından sonuna ihalesini, yapım işini ve işletilmesini başardı ise, yine dönemimizde yapılamaz denilen Yağmur Suyu Toplama Kanalı Projesi’ni hayata geçirdiyse, elzem olan bu en önemli projemizi de inşallah dönemimizde başlatıp bitirmenin hevesi içerisinde olacağız. Devlette devamlılık esastır. İnanıyorum ki bizden sonra gelecek olan belediye başkanlarımız uzun yıllar sonra bizim bu yaptığımız çalışmaya teşekkür edecekler.
   Şehrimizin nüfusu bugün 61 bin ve bu nüfusa şuan yeraltından saniyede 235 litre suyu elektrik enerjisi kullanarak çekmekteyiz. Aslında çektiğimiz bu su 110 bin şehir nüfusuna yetecek miktarda. Yani torunlarımızın kullanacağı suyu bugün itibariyle kullanmaktayız. Olayın ciddiyeti bu yönüyle çok önemli ve vatandaşlarımız tarafından anlaşılması gerekiyor.
   Projenin başından sonuna kadar hayata geçirilmesinde, bugüne kadar emek veren ve bundan sonra emek verecek olan başta belediye personelimize, İller Bankası ve Dünya Bankası’nın her kademedeki yetkililerine şükranlarımı sunuyor, şehrimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.” ifadelerini kullandı.
Skip to content