X
Merzifon Belediyesi

“ Yolların ve Kültürlerin Kesiştiği Şehir ”
MERZİFON

Bağlantıları atla

KARBON AYAK İZİ NEDİR?

KARBON AYAK İZİ NEDİR?
Karbon ayak izi, üretilen sera gazı miktarı açısından insan faaliyetlerinin çevreye verdiği zararın ölçütüdür. Artan sera gazları, yağış rejimlerinin bozulması ve çevre kirliliğinin artması bizlere açık bir şekilde Merzifon’da da “iklim krizi” ile karşı karşıya olduğumuzu göstermektedir. Bu duruma engel olabilmek, etkileri azaltabilmek ve gelecek nesillere yaşanabilir, temiz ve bereketli bir Merzifon bırakmak için bugünden bazı tedbirler almamız gerekiyor.
Gün içerisinde yaptıklarımızı bir düşünelim. Çay sıcak kalsın diye ocağı kaç saat açık tutuyoruz? Duşta suyu gereksiz yere kaç dakika açıkta bırakıyoruz? Peki, ısınma masraflarından yarı yarıya tasarruf etmek için kaçımızın evinde ısı yalıtımı var? Evimizde şu anda kullanmadığımız ancak açık olan kaç elektronik eşya var?
Kaynaklarımız sonsuz değil! Enerjimizin ¾’ünü ithal ediyoruz, doğal kaynakları bilinçsizce tüketiyoruz ve iklim değişikliğine yol açıyoruz.
Karbon Ayak İzi Projemiz ile yılsonunda yol haritamızı belirleyecek ve bu ölçümleri yapan Türkiye’deki öncü belediyelerden birisi olacağız. 2030 yılına geldiğimizde Merzifon’umuzda karbon salınımını belirli bir seviyeye indirmek ve 2050 yılında “sıfır karbon” olma yolunda ciddi adımlar atmak için bugünden planlamamızı yapıyoruz.

 

Skip to content