X
Merzifon Belediyesi

“ Yolların ve Kültürlerin Kesiştiği Şehir ”
MERZİFON

Bağlantıları atla

Katık Pazarımızdan Kaldırdığımız Taşlarla İlgili Tarafımıza Yapılan Eleştirilere Cevabımız

MHP ve AK Parti İlçe Başkanlarımızın Pazar Esnafının sorunları hakkında kendilerince haklı eleştirilerini yerel basın aracılığı ile okuduk. Öncelikle şunu ifade etmeliyiz ki, bu şehirde yaşayan yetmiş bin insanın sağlıklı bir şekilde alışveriş yapmaları için en uygun ortamı hazırlamak bizlerin asli görevlerinden bir tanesidir.

Merzifon Belediyesi olarak hiçbir zaman hangi esnaf kolu olursa olsun gerek yazılı, gerek sözlü uyarılarımızı yapmadan hiçbir uygulamayı hayata geçirmedik. Söz konusu Pazar esnafımızla bir araya geldiğimiz her sohbette de pazar yerinin intizamından, ürünlerin kalitesine, etiket uygulamasından, pazar yerinin düzenine varana kadar bu şehrin insanının en nitelikli şekilde bu hizmeti alması gerektiğini ifade ettik.

Bu kapsamda Pazar Yeri civarında vatandaşımızdan da gelen talepler doğrultusunda bir uygulama yaptık ve pazarcı esnafımızdan akşam pazar kapandıktan sonra kendilerine ait olan tabla, çadır taşı, kasa vs.. gibi malzemelerini bir hafta boyunca etrafını çevirdiğimiz ve kendilerine hiç de uzak olmayan güvenli bir yere almalarını rica ettik. Maalesef değerli esnafımız bu ricamızı yerine getirmediğinden biz de Belediye olarak bu taşıma işlemini gerçekleştirip, kendilerine tekrar uyarıda bulunarak bu düzene uymalarını bir defa daha rica ettik.

Vatandaşlarımız pazarın kurulmadığı günlerde evlerinin duvarlarına yaslanan tezgahlardan, ulu orta bırakılan çadır taşları, kasa gibi malzemelerden mustarip oluyor ve konuyla ilgili sürekli Belediyemize başvuruyorlardı. Bizlerde bu kötü görüntülerin yaşanmaması adına esnafımız için malzemelerini güvenli bir şekilde saklayabilecekleri pazar yeri civarında bir alan oluşturarak esnafımızın kullanımına açtık.

Sadece muhalefet etmek adına yapılan bu doğru uygulamayı görmezden gelerek pazarcı esnafını mağdur edilmiş gibi gösterip halkımızı yanıltmayı doğru bir davranış olarak görmediğimizi de belirtmek istiyoruz.

Kaldı ki; bu konuda hiç mütevazı olmayacağız, her zaman her platformda halkının ve esnafının içerisinde olan Belediye Başkanımız Alp KARGI’nın “Halktan korkma, halkın içine gir, seni bu halk seçti.“ tarzındaki son derece yakışıksız üsluba kayıtsız kalması da mümkün değildi.

Tabi bu tarz eleştirileri de değerli iki başkandan duyunca yaptığımız çalışmaların ne kadar doğru olduğunu görüyoruz.

Ak Parti İlçe Başkanı’nın da Yüzüncü Yıl Sanayi Sitesindeki yıkılan rampanın yerine daha kesinleşmiş bir çalışmamız olmadan asılsız duyumlarla açıklama yapması da asıl değerli başkanların halktan ve yapılan işlerden ne kadar uzak olduklarını göstermektedir.

Kolay değil sağlıksız ve her haliyle içler acısı durumdaki Katık Pazarı’nın ilçemize yakışır bir hale getirilmesi, devri iktidarlarında üvey evlat muamelesi gören sanayi sitesi ve esnafının yapmış olduğumuz ve yapacağımız çalışmalarla hak ettiği hizmeti dönemimizde alması Sayın Başkanlarımızı endişeye itmiş olacak ki bu tür açıklamalara başvuruyorlar.

Sonuçta içinde olduğumuz halkımız ve esnafımız kimin ne yaptığını ve yapacağını en iyi şekilde görüyor ve biliyor. Saygılarımızla…

Skip to content