X
Merzifon Belediyesi

“ Yolların ve Kültürlerin Kesiştiği Şehir ”
MERZİFON

Bağlantıları atla

KATIK PAZARI PROJESİ

Merzifon Katık Pazarı Projemiz

Merzifon Katık Pazarı açıldı. Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Külliyesine ait tarihi Taşhan’ın altında bulunan Katık Pazarı bölge turizmine kazandırılması amacıyla başlatılan çalışmalar tamamlandı.

Merzifon Belediye Başkanı Alp Kargı yaptığı açılış konuşmasında amaçlarının ilçeye gelen turistlere eski Merzifon dokusunu sergilemek ve kadınların ev ekonomilerine katkıda bulunmak olduğunu söyledi.

Merzifon’a gelen turistlere yöresel ürünler ve tarihi bir şehir sunmak istediklerini anlatan Kargı, Amacımız, burada sadece bir restorasyon yapmak değildi, 400 yıllık tarihi alanda herkese nasip olmayacak bir alışveriş odağını yeniden canlandırmaktı. Yaptığımız işin meyvesi olarak esnafımız bunu kazanç olarak cebine koyarsa bundan büyük mutluluk duyacağım. Hiçbir yerde olmayan geleneksel alışveriş ortamını hep birlikte inşa ettik. Üretenin yanında olacağız, yerli malı kullanacağız ve üretene her zamankinden daha fazla sahip çıkacağız dedi.

Pazara gelen vatandaşların organik ürünler bulabileceğine işaret eden Kargı, Pazar alanımızda köylü hanımlarımızın ürettiği süt, katık, çökelecek, tereyağı, peynir gibi organik süt ürünleri bulunuyor. Yıllardır süre gelen bu geleneği daha modern bir alanda satışa sunmayı hedefliyoruz. Ticari anlamda kazancın yanı sıra tarih turizmi de yapmak başlıca hedefimiz ifadelerini kullandı.

İlçe Müftüsü Mustafa Altun’un dualarıyla açılan katık pazarında kadınlar, organik ürünleri satışa sundu.

Skip to content