X
Merzifon Belediyesi

“ Yolların ve Kültürlerin Kesiştiği Şehir ”
MERZİFON

Bağlantıları atla

Mutlaka Okuyun!

   Dünyada eşi benzeri olmayan bir destanla zafer kazandığımız Milli Mücadelemizin 100. yıl dönümüne ulaşmanın gururunu yaşıyor, başta Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere bugünlere gelmemizi sağlayan, kutsal vatanımız için canını feda eden Kahraman Şehitlerimizin mukaddes hatıraları önünde saygı ve minnetle eğiliyorum.

   Mukaddes yurt topraklarımızın korunması ve ay yıldızlı bayrağımızın dalgalanması için 100 yıl önce birlik ve beraberlik içinde verilen mücadeleyi millet olarak idrak etmeli, gelecek nesillere bu bilinci aktarmayı, bu güzel vatanı bizlere emanet eden atalarımıza karşı bir borç bilmeliyiz.

   Bugünden itibaren “Milli Mücadelemizin 100. yılında bugün” başlığıyla sosyal medya hesaplarımızdan paylaşacağımız bilgilerle şanlı tarihimize yolculuğa çıkabilir, o günlerin heyecanını, coşkusunu yüreğinizde hissedebilirsiniz.

Koca Türk gözün aydın! Yüce Türk gözün aydın…
Hey ufuklar açılın! Açıl, yalçın dağ, açıl!
Geliyor Mustafa Kemal imanla, inançla.
Geliyor milletini karanlıktan aydınlığa çıkarmaya…

   30 NİSAN 1919 Mustafa Kemal Paşa 9. Ordu Müfettişliğine atandı.

   Osmanlı Hükümeti Mustafa Kemal Paşa’yı Kurtuluş Savaşı’nı başlatmak için değil, Kurtuluş Savaşını başlatan ve başlatacakları bu amaçla düzenlenecek kongre ve toplantıları engellemesi, halktan kurtuluş mücadelesi verenleri göz yuman ve destekleyen Osmanlı Subaylarını görevden alması, cezalandırması için görevlendirmiştir. Kurtuluş Savaşı’nı engellemekle görevlendirilen Mustafa Kemal Paşa verilen emre karşı çıkmış, emri yerine getirmemiş, görevden alınmış ve idam cezasına çarptırılmıştır.

Skip to content