X
Merzifon Belediyesi

“ Yolların ve Kültürlerin Kesiştiği Şehir ”
MERZİFON

Bağlantıları atla

Ecdadımızın Ruhu Şad Olsun

Geçen yıl ilçemiz siyasi parti başkanları ve temsilcileriyle Edirne Sarıcapaşa Cami ye kendi köyünden memleket toprağı götürerek andığımız ve sahip çıktığımız şehrimizin yetiştirdiği ünlü devlet adamı Merzifonlu Kara Mustafa Paşa yı ölüm yıldönümünde saygı ve rahmetle anıyoruz.

Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ün de kendisine ve devlet adamlığına duyduğu saygıyı tarihe not düşmüş bir anektodla paylaşmak istiyoruz.

Atatürk e göre Merzifonlu Kara Mustafa Paşa;

Yıl 1933, Mustafa Kemal Atatürk, Ankara Konservatuvarını gezmektedir. Bir sınıfa girer, ders tarihtir, konu da Merzifonlu Kara Mustafa Paşanın 2.Viyana Kuşatmasında aldığı yenilgidir. Öğretmen Merzifonlu ile ilgili olumsuz sözler kullanmaktadır. Paşanın bozguna uğradığından ve Osmanlıların bundan sonra gerilemeye, toprak yitirmeye başladığından söz etmektedir. Mustafa Kemal, öğretmenin bu sözlerine sinirlenerek:

– Öğretmen Bey, Öğretmen Bey! 173.000 kişilik bir orduyu İstanbul?dan alıp Avrupa nın göbeği olan Viyana önlerine götürmek her komutanın yapabileceği bir iş değildir. Bu büyük tarih olayını, o büyük adam gerçekleştirmiştir. Viyana yı Padişah, Kanuni Sultan Süleyman kuşatabilmiştir. Merzifonlu onun derecesinde büyük bir adamdır. Siz nasıl olur da böyle bir başkomutanı kötülersiniz? Gençler! Merzifonlu değerli bir komutandır. Bunu böyle biliniz. Bu şekilde yenilenler, yenik sayılmazlar.

Skip to content